5. diel festivalu Cyklocestovanie

Miesto konania: Trnava, mestská radnica, 02.12.2018

Rok 2018 bol pre festival prelomový, podarilo sa mu totiž zaplniť festivalové priestory do posledného miesta a tým prijať novú výzvu do budúcnosti.
Festival bol aj tentokrát tematicky rozdelený na viac častí: všeobecný blok, blok Ázia a súčasťou festivalu bol aj workshop na tému "cestovateľské servery".
Vo všeobecnom bloku sa vám predstavili Marek Záhradník, Janka Prekopová a Oliver Kraus, Martin Stiller a Matěj Balga. Ázijský blok mali na starosti Juraj Holub, Viera Baštáková a Peter Dobaieš.

Ako sa už stalo tradíciou, nezabudlo sa ani na praktickú stránku festivalu Cyklocestovanie, pripravili sme pre návštevníkov opäť aj workshop pod názvom - „Cestovateľské servery (ako sa dostať bližšie k miestnym ľuďom)“ so skúseným cestovateľom Martinom Stillerom. Tento workshop nájdete k dispozícii aj na našom YouTube kanály => .

Pre návštevníkov boli pripravené aj cyklistické časopisy, fotosúťaž, tombola a iné zaujímavé veci.

Festival Cyklocestovanie v sezóne 2018

 • PROGRAM festivalu CYKLOCESTOVANIE: 02.12.2018 - mestská radnica Trnava, hlavná zasadacia sála

4. diel festivalu Cyklocestovanie

Miesto konania: Trnava, mestská radnica, 11.11.2017

Cyklo-cestovateľský festival si vybudoval tradíciu a okrem výborných prednášok jedinečných cestovateľov z domova ale aj zo zahraničia priniesol aj nový rekord v počte návštevníkov.
Festival bol tematicky rozdelený na dva bloky:
V prvom, Európskom bloku, sa vám predstavili Občianske združenie HorSa, Peter Klučka a páni Ivan Prpič a Roman Bakoš. Na úvod festivalu sme zamierili zo Slovenska rovno do Čiernej Hory, vzápätí sme si prešli cyklistickú trasu EuroVelo 6 spájajúcu Atlantický oceán a Čierne more a napokon sme sa po stopách jedného zo spoluorganizátorov festivalu, Miloša Majka, vydali s „Prpom a Bakym“ na Zakarpatskú Ukrajinu plnú milých prekvapení.

Druhý blok pútavých prednášok, tentokrát ten svetový, nás zaniesol na takmer všetky kontinenty. Prvú časť prednášok odštartoval Peter Provazník, ktorý v detaile popísal svoju dvojmesačnú cestu po Kube, ktorú absolvoval so svojou manželkou a len 5-ročnou dcérkou v cyklovozíku. Náš ďalší český hosť, Matěj Balga, nám priblížil svoju cestu okolo sveta na bicykli a kajaku, na ktorú sa vydal hľadať stratenú lásku tam, kde ožívajú romány Jacka Kerouaca a každý deň začína skôr ako ten predošlý. Keďže Matěj sa vybral na cestu s osemsto dolármi z českého Hodonína smerom na východ, svoju cestu pomenoval príznačným názvom „I, Cycleast“.
Priamo do Ázie sme zamierili v ďalšej časti prednášok, kde nám naša najodvážnejšia cyklocestovateľka, Eva Novotná, priniesla zážitky zo svojej 500-kilometrovej sólo cesty divokým Nepálom. Ďaleko sme neodišli ani s našim ďalším dobrodruhom, Ondrejom Izakovičom, ktorý sa tentokrát vydal do Indie. Tá len pred tohoročnou sezónou cudzincom sprístupnila vojensky uzavreté územia, cez ktoré zatiaľ neprešlo žiadne auto a prejazdy cyklistov možno zrátať na prstoch jednej ruky. A nakoniec, ako zlatý klinec minuloročných, ale aj tohoročného programu festivalu Cyklocestovanie, nám zakladateľ a patrón českého festivalu Cyklocestování, Martin Stiller, v nesmierne pútavom rozprávaní priblížil svoje dvojmesačné cykloputovanie po západnej Britskej Kolumbii a štáte Washington v USA. Cestu absolvoval tentokrát s manželkou Renčou a štvorročnou dcérkou Stellkou. Martin precestoval už takmer 40 krajín sveta a je každoročne zárukou zábavného a pritom napínavého dobrodružstva.
Aby sa nezabudlo na praktickú stránku festivalu Cyklocestovanie, pripravili sme tento rok pre návštevníkov aj workshop pod názvom - „Ako sa správne zbaliť na cestu“ so skúseným cestovateľom Ondrejom Izakovičom, kde sa určite aj ostrieľaní cestovatelia priučili novým nápadom a tipom. Pre návštevníkov boli pripravené aj cyklistické časopisy, fotosúťaž, tombola a iné zaujímavé veci.

Festival Cyklocestovanie v sezóne 2017

 • PROGRAM festivalu CYKLOCESTOVANIE: 11.11.2017 - mestská radnica Trnava, hlavná zasadacia sála

3. diel festivalu Cyklocestovanie

Miesto konania: Trnava, mestská radnica, 19.11.2016

Festival Cyklocestovanie priniesol už po tretíkrát množstvo zaujímavých prednášok od cestovateľov po svete na bicykli aj s medzinárodnou účasťou. Mestská zasadačka Trnavskej radnice privítala priebežne počas celého programu asi šesťdesiat ľudí, ktorí si mohli pozrieť a vypočuť celkom až sedem zaujímavých prednášok. Boli to tieto prednášky: Liberta Tour - Na Liberte k Čiernemu moru, OZ HorSa - Bratislava - Rím na bicykloch, Ecotopia Biketour - DIY cyklokomunita od roku 1990, Cyklopotulky po Európe - Jakubská cesta, Martin Beňačka a Amy Scheerová - Balkán na dvoch kolesách, Ondrej Izakovič a Miroslav Langer - Tour de Mongolia a Martin Stiller - Na kole napříč Austrálií.
Okrem týchto prednášok sa predstavil aj Žilinský samosprávny kraj a návštevníci si pozreli video-pozdravy od cestovateľov, ktorí boli v čase konania festivalu v zahraničí. Jedným z nich bol aj Karol Voltemár, ktorý pokoril celý svet na bicykli.

Novinkou tohoto ročníka bola aj foto-súťaž, kde sa z celkového počtu prihlásených fotiek 32 vyhodnotili tri najkrajšie, ktoré získali praktické vecné ceny. Návštevníci mohli okrem spoločnej komunikácie, inšpirácie a rád využiť aj stánky s množstvom tlačených publikácií, či už voľne dostupných alebo si ich mohli zakúpiť za festivalové ceny. Priateľské prostredie festivalu tak opäť naplnilo svoje poslanie a do ďalších dielov si odnáša množstvo nových inšpirácií, nápadov ale aj vylepšení, aby sa mohol posúvať stále vpred.
Ďakujeme za účasť všetkým návštevníkom a zároveň aj za podporu zo strany našich partnerov.


Program festivalu

 • od 13:00 Slávnostné otvorenie festivalu
 • od 13:10 Liberta Tour - Na Liberte k Čiernemu moru
 • od 13:55 Prezentácia Vydavateľstvo Dajama: Mobilná aplikácia Všetci na bajk a cykloknižky o Slovensku
 • od 14:15 OZ HorSa - Bratislava - Rím na bicykloch
 • od 14:55 PRESTÁVKA
 • od 15:05 Ecotopia Biketour - DIY cyklokomunita od roku 1990
 • od 15:45 Videopozdrav: Cycle2inspire
 • od 16:05 Cyklopotulky po Európe - Jakubská cesta
 • od 16:45 Martin Beňačka - Balkán na dvoch kolesách
 • od 17:25 Videopozdrav od Karola Voltemara
 • od 17:40 PRESTÁVKA
 • od 17:55 Žilinský samosprávny kraj - Pozvánka do Žilinského cyklo(k)raja
 • od 18:15 Ondrej Izakovič a Miroslav Langer - Tour de Mongolia 2016
 • od 18:55 Vyhlásenie výsledkov fotografickej súťaže
 • od 19:05 Martin Stiller - Na kole napříč Austrálií
 • od 20:20 PRESTÁVKA
 • od 20:30 Premietanie filmu - Martin Stiller, Amerikou na kole

Video z podujatia:

Mestská televízia Trnava

2. diel festivalu Cyklocestovanie

Miesto konania: Hotel Barónka, Bratislava, 19.11.2015

Aj v takej malej krajine ako je Slovensko sa nájde množstvo nadšencov cestovania po svete na bicykli, ktorí už majú za sebou veľa zaujímavých ciest, a sme radi že stále pribúdajú ďalší a ďalší.
Na našom festivale sme viacerým z nich poskytli priestor na prezentáciu svojich zážitkov z ciest či už po Slovensku, alebo aj po celom svete, a takisto sme vytvorili priestor na inšpiráciu mnohých ďalších nadšencov cyklo-cestovania, ktorí buď prišli medzi divákov, alebo si o festivale prečítali v médiách. Pestrý program plný zaujímavých prednášok v priestoroch hotela Barónka v Bratislave slávnostne otvoril primátor mesta Trnava Peter Bročka. Ako sa už stalo zvykom, súčasťou otvorenia festivalu bolo aj symbolické rozkrojenie festivalovej torty.

Sedem zaujímavých prednášok s množstvom precízne vyberaných krásnych fotiek od prednášajúcich hostí zo Slovenska ale aj z Českej republiky prilákalo viac než dvojnásobné množstvo divákov než pri nultom, úvodnom festivale, ktorý sa konal vo februári tohoto roku. Možnosť prezentovať sa na festivale využil aj Žilinský samosprávny kraj, ktorý okrem zaujímavej prezentácie predstavil svoj kraj aj krásnou video nahrávkou. Pre pestrosť programu sme si vypočuli a pozreli zaujímavé fotky a videá aj od pána Miloša Majka na tému Černobyľu.

Podrobný program prednášok v poradí:

Bratislava London / Richard Weber
Na bicykloch Liberta k Jadranu / Boris Dzíbela
Čierna nad Tisou - Aš / Radek Špok (CZE)
Tajikistan / Ondrej Izakovič
Okolo Slovenska / Martin Benačka, Amanda Scheerová
Karpatský oblúk / Peter Jankovič
Juhozápad USA / Martin Stiller (CZE)

Video z podujatia:


1. diel festivalu Cyklocestovanie

Miesto konania: štúdio Seredonline.sk, Sereď, 19.02.2015

V sobotu dňa 14. februára 2015 sa začala písať história festivalu Cyklocestovanie na Slovensku.
Tento festival má už vo svojich začiatkoch pozitívne ohlasy a už dnes sa rysuje jeho ďalšia budúcnosť a kontinuita, ktorá umožní všetkým, či už domácim alebo aj zahraničním cyklocestovateľom rozširovať svoje poznatky a zážitky z cestovania po svete na bicykli. Sme veľmi radi, že už na nultý ročník festivalu sa nám podarilo prilákať až deväť prednášajúcich cyklocestovateľov z celého Slovenska ale i z Českej republiky. Naši hostia mali pripravené zaujímavé a jedinečné prednášky zo svojich ciest sprevádzané množstvom krásnych fotografií a videí. Spoločne sa im tak podarilo vytvoriť pre divákov skutočný cyklocestovateľský zážitok a aspoň na chvíľku sa mohli všetci preniesť prostrednícvom besied do tých najkrajších kútov sveta.

Maratón prednášok začal náš jediný hosť priamo zo Serede, z mesta kde sa festival uskutočnil, a jeho meno je Ivan Sklenár. Človek, ktorý svojou príjemnou a zaujímavou prednáškou zaujal bez pochýb všetkých prítomných, porozprával o svojom výlete z Passau do Bratislavy. Tou istou cestou, no v opačnom smere sa vybral aj Michal Jusko z Prešova, ktorého cesta viedla z Bratislavy až do Benátok. Za povšimnutie stojí, že sa na túto cestu vydal odvážne už ako 18. ročný, a začal tak zbierať drahocenné skúsenosti.
Ako jednu z najlepších možno označiť prednášku Michala Gordiaka z Bratislavy, ktorý na ceste z Bratislavy do Lisabonu prešiel úctihodných 4564km, no za to nespočetné množstvo zážitkov, ktoré ho po ceste stretli, to určite stálo.
Festival Cyklocestovanie v Seredi bol výnimočný aj v tom, že sme venovali priestor aj "inej" forme cestovania ako na bicykli, a o svojej zaujímavej a napínavej expedícii na Balkán nám porozprával Miloš Majko zo Serede. O tom, že cyklocestovanie v skupine viacerých cyklistov vie byť omnoho zaujímavejšie, nás presvedčili pomerne zábavnou a veľmi podarenou formou traja chalani zo Šale, Martin Dičer, Adrian Ilizi a Gabriel Szarka. Ich cesta viedla do obľúbenej destinácie, do Benátok a porozprávali nám aj o ceste okolo Slovenska. Kordmidlo, alebo skôr volant na bicykli následne prevzal Raděk Špok, cyklocestovateľ a hosť z Českej republiky, ktorý nám povedal o svojej ceste taktiež okolo Slovenska, kde prešiel až 1190km. Následne nám predstavil niekoľko krásnych záberov zo svojej cesty po Elbe Radweg v Nemecku. Svoje zážitky z úplného východu Slovenska až na úplný západ Českej republiky, teda z Čiernej nad Tisou do Ašu, si nechal na ďalší ročník festivalu, kde ho opäť radi privítame. Medzi najodvážnejších cyklocestovateľov, ktorí sa predstavili na festivale určite patrí Martin Nagy zo Šamorína, ktorého cesta až na severo-západ Afriky do Maroka nejednému divákovy miestami až dych vyrážala, množstvo krásnych záberov a inšpirácií, kde všade sa dá postaviť stan.

Vyvrcholením programu bola prednáška Martina Stillera, nášho vzácneho hosťa, zakladateľa a organizátora českého festivalu Cyklocestováni, zároveň tak aj vášnivého a skúseného cyklocestovateľa. Martin nám porozprával o svojich zážitkoch z ciest po Kube a Mexiku, a stručne predstavil svoju cestu americkou prírodou, o ktorej, ako nám prisľúbil, porozpráva už na najbližšom, prvom ročníku festivalu. Za zmienku stojí aj kniha Martina Stillera ktorá nesie názov "Světem na kole" a vďaka množstvu nádherných fotiek a príbehov by nemala chýbať v knižnici žiadneho cyklocestovateľa či nadšenca pre podobné dobrodružstvá.

Ako organizátori festivalu sme radi, že aj napriek skromnejšiemu začitku mal festival úspech a veríme že sa čoskoro uvidíme na prvom ročníku, už v nových priestoroch a opäť s množstvom zaujímavých prednášok a hostí.

O festivale

Festival vznikol v roku 2015 ako sesterský českému festivalu Cyklocestování. Za jeho založením stoja dve občianske združenia oz Mám rád cyklistiku a oz Občan rozhodni.

Mám rád cyklistiku
Občan rozhodni

Najbližšie udalosti

Hlavný festival Cyklocestovanie 2017
Termín konania 11.11.2017 - TRNAVA

Registrujte sa!

Budeme radi ak nám o svojich cestách po svete na bicykli dáte vedieť, ideálne prostredníctvom nášho formulára na tomto odkaze.
Môžete nás však kontaktovať aj mailom alebo telefonicky cez naše menu Kontakt.
Tešíme sa na vás.

Kontaktujte nás

 • Telefón:
  (+421) 0910 189 800
            (+421) 0907 277 777
 • Email:
  festival@cyklocestovanie.sk
 • Adresa:
  oz Mám rád cyklistiku
  Mlynárska 37/27
  926 01 Sereď / Slovensko