1. ročník festivalu Cyklocestovanie

V sobotu dňa 14. februára 2015 sa začala písať história festivalu Cyklocestovanie na Slovensku.
Tento festival má už vo svojich začiatkoch pozitívne ohlasy a už dnes sa rysuje jeho ďalšia budúcnosť a kontinuita, ktorá umožní všetkým, či už domácim alebo aj zahraničním cyklocestovateľom rozširovať svoje poznatky a zážitky z cestovania po svete na bicykli. Sme veľmi radi, že už na nultý ročník festivalu sa nám podarilo prilákať až deväť prednášajúcich cyklocestovateľov z celého Slovenska ale i z Českej republiky. Naši hostia mali pripravené zaujímavé a jedinečné prednášky zo svojich ciest sprevádzané množstvom krásnych fotografií a videí. Spoločne sa im tak podarilo vytvoriť pre divákov skutočný cyklocestovateľský zážitok a aspoň na chvíľku sa mohli všetci preniesť prostrednícvom besied do tých najkrajších kútov sveta.

Maratón prednášok začal náš jediný hosť priamo zo Serede, z mesta kde sa festival uskutočnil, a jeho meno je Ivan Sklenár. Človek, ktorý svojou príjemnou a zaujímavou prednáškou zaujal bez pochýb všetkých prítomných, porozprával o svojom výlete z Passau do Bratislavy. Tou istou cestou, no v opačnom smere sa vybral aj Michal Jusko z Prešova, ktorého cesta viedla z Bratislavy až do Benátok. Za povšimnutie stojí, že sa na túto cestu vydal odvážne už ako 18. ročný, a začal tak zbierať drahocenné skúsenosti.
Ako jednu z najlepších možno označiť prednášku Michala Gordiaka z Bratislavy, ktorý na ceste z Bratislavy do Lisabonu prešiel úctihodných 4564km, no za to nespočetné množstvo zážitkov, ktoré ho po ceste stretli, to určite stálo.
Festival Cyklocestovanie v Seredi bol výnimočný aj v tom, že sme venovali priestor aj „inej“ forme cestovania ako na bicykli, a o svojej zaujímavej a napínavej expedícii na Balkán nám porozprával Miloš Majko zo Serede. O tom, že cyklocestovanie v skupine viacerých cyklistov vie byť omnoho zaujímavejšie, nás presvedčili pomerne zábavnou a veľmi podarenou formou traja chalani zo Šale, Martin Dičer, Adrian Ilizi a Gabriel Szarka. Ich cesta viedla do obľúbenej destinácie, do Benátok a porozprávali nám aj o ceste okolo Slovenska. Kordmidlo, alebo skôr volant na bicykli následne prevzal Raděk Špok, cyklocestovateľ a hosť z Českej republiky, ktorý nám povedal o svojej ceste taktiež okolo Slovenska, kde prešiel až 1190km. Následne nám predstavil niekoľko krásnych záberov zo svojej cesty po Elbe Radweg v Nemecku. Svoje zážitky z úplného východu Slovenska až na úplný západ Českej republiky, teda z Čiernej nad Tisou do Ašu, si nechal na ďalší ročník festivalu, kde ho opäť radi privítame. Medzi najodvážnejších cyklocestovateľov, ktorí sa predstavili na festivale určite patrí Martin Nagy zo Šamorína, ktorého cesta až na severo-západ Afriky do Maroka nejednému divákovy miestami až dych vyrážala, množstvo krásnych záberov a inšpirácií, kde všade sa dá postaviť stan.

Vyvrcholením programu bola prednáška Martina Stillera, nášho vzácneho hosťa, zakladateľa a organizátora českého festivalu Cyklocestováni, zároveň tak aj vášnivého a skúseného cyklocestovateľa. Martin nám porozprával o svojich zážitkoch z ciest po Kube a Mexiku, a stručne predstavil svoju cestu americkou prírodou, o ktorej, ako nám prisľúbil, porozpráva už na najbližšom, prvom ročníku festivalu. Za zmienku stojí aj kniha Martina Stillera ktorá nesie názov „Světem na kole“ a vďaka množstvu nádherných fotiek a príbehov by nemala chýbať v knižnici žiadneho cyklocestovateľa či nadšenca pre podobné dobrodružstvá.

Ako organizátori festivalu sme radi, že aj napriek skromnejšiemu začitku mal festival úspech a veríme že sa čoskoro uvidíme na prvom ročníku, už v nových priestoroch a opäť s množstvom zaujímavých prednášok a hostí.